Laudacja Władysława Motyki na promocji albumu Fundacji Braci Golec w Cieszynie 6 listopada 2014 r.

 


LAUDACJA WŁADYSŁAWA MOTYKI NA PROMOCJI ALBUMU FUNDACJI BRACI GOLEC W CIESZYNIE,

6 LISTOPADA 2014 ROKU

  

„Syćkie piykne stroje, nojpiykniyjse moje

 

cyrwono smatecka jo se górolecka”

  

Ostomili! Drodzy Państwo! W twórczości Golec Orkiestry odbija się piękno Karpat, uroda i dusza ich mieszkańców, w tym nas, tu z naszych Beskidów.

 

Łukasz i Paweł Golcowie noszą to bogactwo w sercu. I wiedzą jak je wziąć na ręce i pokazać światu. Stąd ich kolekcja poświęcona „Strojom ludowym w Karpatach polskich”, już dziś jest dziełem, o którym śmiało mogą powtórzyć za Horacym „wznieśliśmy pomnik trwalszy od spiżu”. Bo jak mówią górale: Rzec dobro kwoli sie sama!

 

Jest mi niezmiernie miło, że dzisiaj, w tym historycznym miejscu mogę oficjalnie, w imieniu Związku Podhalan w Polsce, wręczyć Łukaszowi i Pawłowi Golcom dyplomy „Zasłużony dla kultury góralskiej”. To zaszczytne wyróżnienie nadał im w tym roku 46. Zjazd Podhalan w uznaniu ich zasług dla góralszczyzny polskiej i twórczy wkład w pielęgnowanie tradycji i kultury Karpat.

 

Dzisiejsza promocja kolejnego, monumentalnego albumu Fundacji Braci Golec, poświęconego strojowi cieszyńskiemu, odbywająca się w tak dostojnej a zarazem przyjacielskiej atmosferze, przy tak wspaniałym i urodziwym audytorium, dowodzi jeszcze trafności innego góralskiego powiedzenia, że „Nie sata zdobi cłeka, ba cłek sate”, bo „Mody bywajom, a górole ostajom”.

 

Cieszymy się wraz z Braćmi i ich Współpracownikami, że to dzieło wychodzi z naszych Beskidów, gdzie Śląsk Cieszyński, Podbeskidzie i Żywiecczyzna to nasz wspólny, Ojcowski dom.

 

Drodzy Państwo! Brońmy kultury ludzi gór i ją szanujmy, bo takiej kultury „ni ma w całym świecie nika”. I powtórzę za góralskim mędrcem i filozofem: „Trzeba przed tą kulturą kolano zgiąć. I trzeba ją pielęgnować. Ojcowski obyczaj, ojcowską pieśń, ojcowski ubiór, ojcowską prawdę. Bo jest w tym wszystkim PRAWDA… Trzeba nam tej prawdy strzec, tej prawdy bronić, tę prawdę szanować”. (ks. prof. Józef Tischner)

 

A za poetą:

 

O góry nasze, góry…!

 

Beskidy nasze zielone i złote…

 

Do was chodzimy ukoić tęsknotę.

 

Piękno pokochać i wolność zrozumieć…

 

I pieśni słuchać w świerkowym poszumie”

 

(Henryk Jasiczek – Gwiazdy nad Beskidem (wybór)

 

Władysław Motyka Cieszyn 6 listopada 2014 r.